Contact Now
Capacitance : 100nF
Circuit Type : Independent
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Voltage Rating : 50V
Number of Capacitors : 4
Description : 100nF Independent X7R ±10% 50V 0612 Capacitor Networks, Arrays RoHS
Mfr. Part # : 6124B104K500NT
Model Number : 6124B104K500NT
Package : 0612
Contact Now
MLCC_Arrays ()
Key Features:
  • Space Saving: Can save up to 50% of PCB space, increasing assembly density.
  • Easy Mounting: Available in SMT tape packaging for high-speed placement.
Applications:
  • Particularly effective for input and output interface circuits.
Product Attributes:
  • Manufacturer: (Not specified in detail, but implied)
  • Certifications: GH/T 21041-2007, GH/T 21042-2007
Technical Specifications:
5084 0.05 x 0.08 4 COG, X7R, Y5V A, B, C, D, F, G, J, K, M, S, Z 16, 25, 50 S, C, N B, T
5082 0.05 x 0.08 2 COG, X7R, Y5V A, B, C, D, F, G, J, K, M, S, Z 16, 25, 50 S, C, N B, T
Temperature Coefficient / Characteristics:
COG 20C 030 ppm/ -55125
X7R 20C 15% -55125
X5R 20C 15% -5585
Z5U 20C -56%+22% 1085
Y5V 20C -80%+30% -2585
Outline Dimensions (mm):
Specification Model L W T P E
Capacitance Range:
Reliability Test:
Item Technical Specification Test Method and Remarks
Capacitance Class : Should be within the specified tolerance. Class : Should be within the specified tolerance. Measuring Frequency: 1000pF: 1MHz10%; 1000pF: 1KHz10%. Measuring Voltage: 1.00.2Vrms. Test Temperature: 253.
Dissipation Factor (DF, tan) Class : See detailed values. Class : X7R: 2.5% (50V) to 7.5% (6.3V). Y5V: 7.0% (<1.0F) to 15% (6.3V). Test Frequency: 1KHz10% (C10F) or 12024 Hz (C10F). Test Voltage: 1.00.2Vrms or 0.50.1Vrms.
Resistance to Flexure of Substrate (Bending Strength) C/C 10%. Appearance: No visible damage. Test Board: Al2O3 or PCB. Warp: 1mm. Speed: 1mm/sec. Measurement in bent position.
Termination Adhesion No visible damage. Applied Force: 5N. Duration: 101S.
Temperature Cycle C/C: Class: 1% or 1pF. Class: B: 10%, F: 20%. 5 cycles. Temperature range: -55 to +125 (COG/X7R/X5R) or -25 to +85 (Y5V/Z5U). Step duration: 30 min. Recovery time: 242h.
Humidity Load C/C: Class: 7.5% or 0.75pF. Class: B: 12.5%, F: 30%. DF 2x initial value. IR: See detailed values. Appearance: No damage. Temperature: 402. Humidity: 90~95%RH. Voltage: Rated Voltage. Duration: 500 hours. Recovery Time: 24h (Class 1) or 48h (Class 2).
Life Test C/C: Class: 2% or 1pF. Class: B: 20%, F: 30%. DF 2x initial value. IR: See detailed values. Applied Voltage: 2 Rated Voltage. Duration: 1000h. Temperature: 125 (COG/X7R) or 85 (Y5V). Recovery Time: 24h (Class 1) or 48h (Class 2).