DSC613RI2A-012S MEMS clock generator featuring three outputs and consumption for timing applications
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Output Frequency(Max) : 25MHz
Number of Outputs : 3
Voltage - Supply : 1.71V~3.63V
Description : 25MHz 3 VFLGA-6 Pin Configurable/Selectable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : DSC613RI2A-012S
Model Number : DSC613RI2A-012S
  • Brand: Microchip Technology Inc.
  • Certifications: AEC-Q100 automotive grade available, Lead free and RoHS compliant
  • Origin: MEMS-based
Technical Specifications
DSC613RI2A-012S 3 x LVCMOS 12MHz, 25MHz, 32.768kHz 2.5mm x 2.0mm 6L LGA 25ppm -40C to +85C 1.71V - 3.63V ~5.2mA (all outputs active) N/A
DSC613RI2A-012ST 3 x LVCMOS 12MHz, 25MHz, 32.768kHz 2.5mm x 2.0mm 6L LGA 25ppm -40C to +85C 1.71V - 3.63V ~5.2mA (all outputs active) Tape and Reel
Pin Configuration and Description
Pin Number Pin Name Pin Type Pin Description
1 SLEEP-1/2 I H = Output Enabled, L = Output and associated PLL Disabled
2 Output 3 O 32.768kHz LVCMOS Clock Output 3