programmable oscillator MSTM MST8011AI-72-33E30.000000 with frequency range 1 MHz to 156.25 MHz and 1 Hz accuracy
Contact Now
Description : SMD2016-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-72-33E30.000000
Model Number : MST8011AI-72-33E30.000000
Package : SMD2016-4P
Contact Now
Product Overview
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability as low as 20 ppm. Designed for low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), it supports a wide VDD range (1.62V to 3.63V) and features high shock (60,000 g) and vibration resistance (>70g). The oscillator includes a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), it complies with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen
Output Frequency RangeF1156.25MHz
-2525ppm
-3030ppm
Operating Temperature RangeT_useCommercial Grade
Industrial Grade
-4085
Extended Industrial Grade
-40105
Power Supply VoltageVDD1.621.81.98VVDD_1.8
2.252.52.75VVDD_2.5
2.522.83.08VVDD_2.8
2.73.03.3VVDD_3.0
2.973.33.63VVDD_3.3
2.253.63VVDD_XX
1.623.63VVDD_YY
Current ConsumptionIdd4.9mANo Load Condition, F = 20 MHz, VDD = 2.8V to 3.3 V
4.5No Load Condition, F = 20 MHz, VDD = 2.5V
4.2No Load Condition, F = 20 MHz, VDD = 1.8V
OE Disabled CurrentI_OD4.8mAVDD = 2.5V to 3.3V, OE = GND, Output High-Impedance
4.5VDD = 1.8V, OE = GND, Output High-Impedance
Standby CurrentI_std1.5AST = GND, VDD = 2.8V to 3.3V, Output Weak Pull-down
0.8ST = GND, VDD = 2.5V, Output Weak Pull-down
0.6ST = GND, VDD = 1.8V, Output Weak Pull-down
Duty CycleDC455055%Full Voltage Range
Output Low VoltageVOLVDD0.1VIOL = 4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
IOL = 3 mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High VoltageVOHVDD0.9VIOL = -4 mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise and Fall TimeTr, Tf1.7nsVDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
2.2VDD =1.8V, 20% to 80%
1.9VDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
Input Low VoltageVILVDD0.3VPin 1, OE or ST
Input High VoltageVIHVDD0.7VPin 1, OE or ST
Startup TimeT_start5.0msMeasured from the time VDD reaches its rated minimum
Enable/Disable TimeT_oe130nsF= 180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume TimeT_resume5.0msMeasured from the ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period JitterT_jitt2.2psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
2.8F = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period JitterT_pk23.3psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
28.5F = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random JitterT_phj0.5psF= 75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
1.32psF = 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz
Shock Resistance60000gMIL-STD-883F, Method2002
Vibration Resistance70gMIL-STD-883F, Method 2007
G Sensitivity0.1ppb/g
2512081620_MSTM-MST8011AI-72-33E30-000000_C53109466.pdf
Cheap programmable oscillator MSTM MST8011AI-72-33E30.000000 with frequency range 1 MHz to 156.25 MHz and 1 Hz accuracy for sale
programmable oscillator MSTM MST8011AI-72-33E30.000000 with frequency range 1 MHz to 156.25 MHz and 1 Hz accuracy Images