Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 16MHz
Description : ±25ppm 3.3V 16MHz SMD2016-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-72-33E16.000000
Model Number : MST8011AI-72-33E16.000000
Package : SMD2016-4P
Contact Now
MST 8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It provides a 100% pin-compatible replacement for traditional quartz oscillators, delivering excellent total frequency stability of up to 20 ppm. Designed for low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), it supports a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V) and features high shock resistance (up to 60,000 g) and vibration resistance (>70g). The device includes a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), the MST 8011 is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant.
Applications:
  • DVRs
  • IP HD Cameras
  • Tablets
  • Solid State Drives
  • Data Centers
  • Servers
  • PLCs
  • Industrial Control
  • Power Equipment
  • New Energy
  • Medical Devices
Product Attributes:
  • Brand: MST Microelectronics
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Technical Specifications:
Parameter Symbol Min Typical Max Unit Conditions
General Characteristics
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz Any frequency to 1Hz precision
Total Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance, aging, operating temp, VDD, and load variations
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 85 Industrial Grade
Operating Temperature Range T_use -40 - 105 Extended Industrial Grade
Operating Temperature Range T_use -55 - 125 Automotive Grade
Power Supply
Power Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V -
Power Voltage VDD_3.3 2.97 3.3 3.63 V -
Power Voltage Range VDD_XX 2.25 - 3.63 V -
Power Voltage Range VDD_YY 1.62 - 3.63 V -
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No Load, F=20MHz, VDD=1.8V
Current Consumption Idd - 4.5 - mA No Load, F=20MHz, VDD=2.5V
Current Consumption Idd - 4.9 - mA No Load, F=20MHz, VDD=2.8V to 3.3V
OE Disabled Current I_OD - 4.5 - mA VDD=1.8V, OE=GND, High-Z
OE Disabled Current I_OD - 4.8 - mA VDD=2.5V to 3.3V, OE=GND, High-Z
Standby Current I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, Weak Pull-down
Standby Current I_std - 0.8 - A ST=GND, VDD=2.5V, Weak Pull-down
Standby Current I_std - 1.5 - A ST=GND, VDD=2.8V to 3.3V, Weak Pull-down
Output Characteristics
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2mA (VDD_1.8)
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 3mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 4mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -3mA (VDD_2.5 and VDD_2.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -4mA (VDD_3.0 and VDD_3.3)
Rise/Fall Time Tr, Tf - 1.7 - ns VDD = 2.5V to 3.3V, 20% to 80%
Rise/Fall Time Tr, Tf - 1.9 - ns VDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
Rise/Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD = 1.8V, 20% to 80%
Timing Characteristics
Startup Time T_start - 5.0 - ms From VDD reach min rated value
Enable/Disable Time T_oe - 100 - ns Other Frequencies
Enable/Disable Time T_oe - 130 - ns F=180MHz
Resume Time T_resume - 5.0 - ms From ST pin >50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.2 - ps F=75MHz, VDD=2.5V to 3.3V
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-Peak Period Jitter T_pk - 23.3 - ps F=75MHz, VDD=2.5V to 3.3V
Peak-to-Peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 0.5 - ps F=75MHz, BW=900kHz to 7.5MHz
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F=75MHz, BW=12kHz to 20MHz