Programmable Oscillator MST8011AI 72 33E24 000000 Precise Frequency Generation 1MHz to 15625MHz
Contact Now
Frequency Stability : ±25ppm
Output Type : LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply : 3.3V
Frequency : 24MHz
Description : ±25ppm 3.3V 24MHz SMD2016-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : MST8011AI-72-33E24.000000
Model Number : MST8011AI-72-33E24.000000
Package : SMD2016-4P
Contact Now
MST8011 Low-Power Programmable Oscillator
The MST8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1Hz accuracy. It is 100% pin-compatible and a direct replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability down to 20 ppm. Designed for low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), it supports a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V) and boasts high shock resistance (>60,000 g) and vibration resistance (>70g). Features include a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), it is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant.
Applications
  • DVR
  • IP HD Cameras
  • Tablets
  • Solid State Drives
  • Data Centers
  • Servers
  • PLCs
  • Industrial Control
  • Power Equipment
  • New Energy
  • Medical Equipment
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen
Electrical Characteristics
Output Frequency RangeF1-156.25MHz
Operating Temperature RangeT_use-20-70Commercial Grade
-40-85Industrial Grade
-40-105Extended Industrial Grade
-55-125Automotive Grade
Power VoltageVDD_1.81.621.81.98V
VDD_3.32.973.33.63V
VDD_XX2.25-3.63V
VDD_YY1.62-3.63V
Current ConsumptionIdd-4.2-mANo load, F = 20 MHz, VDD = 1.8V
-4.5-mANo load, F = 20 MHz, VDD = 2.5V
-4.9-mANo load, F = 20 MHz, VDD = 2.8V to 3.3V
Standby CurrentI_std-0.6-AST = GND, VDD = 1.8V, Output weak pull-down
-0.8-AST = GND, VDD = 2.5V, Output weak pull-down
-1.5-AST = GND, VDD = 2.8V to 3.3V, Output weak pull-down
Duty CycleDC455055%Full voltage range
Rise and Fall TimeTr, Tf-1.7-nsVDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V, 20% to 80%
-1.9-nsVDD = 2.25V to 3.63V, 20% to 80%
-2.2-nsVDD = 1.8V, 20% to 80%
Startup TimeT_start-5.0-msMeasured from the time VDD reaches its rated minimum
Enable/Disable TimeT_oe--130nsF= 180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume TimeT_resume-5.0-msMeasured from when ST pin exceeds 50% threshold
RMS Period JitterT_jitt-2.2-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
-2.8-psF = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period JitterT_pk-23.3-psF = 75 MHz, VDD = 2.5V, 2.8V, 3.0V or 3.3V
-28.5-psF = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random JitterT_phj-0.5-psF= 75 MHz, Integration Bandwidth = 900 kHz to 7.5 MHz
-1.32psF = 75 MHz, Integration Bandwidth = 12 kHz to 20 MHz
Environmental Compliance
Shock Resistance-->60,000gMIL-STD-883F, Method 2002
Vibration Resistance-->70gMIL-STD-883F, Method 2007
Moisture Sensitivity Level (MSL)--MSL1@ 260C
2509051010_MSTM-MST8011AI-72-33E24-000000_C51026224.pdf
Cheap Programmable Oscillator MST8011AI 72 33E24 000000 Precise Frequency Generation 1MHz to 15625MHz for sale
Programmable Oscillator MST8011AI 72 33E24 000000 Precise Frequency Generation 1MHz to 15625MHz Images