Mfr. Part # : 178MU0021
Model Number : 178MU0021
Package : CASE-B-3528-19(mm)
| Specification | Value | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Operating Temperature Range | -55 to +125 (Voltage derating required above 85) | ||||||
| Capacitance Tolerance | 10%, 20% | ||||||
| Capacitance Range | 0.1F to 680F | ||||||
| Voltage Rating | 4V to 50V | ||||||
| DC Leakage Current (20) | I 0.01C R U R or 1A (whichever is greater) | ||||||
| Dissipation Factor (20) | See Table 1 | ||||||
| Temperature Performance | See Table 1 | ||||||
| Climatic Category | 55/125/20 | ||||||
| Life Test | 2000 hours | ||||||
| Reliability | 2% per 1000h at 85 with 0.1 /V series impedance, 60% confidence level | ||||||
| Dimensions (mm) | |||||||
| Case Code | L 0.2 | W 0.2 | H 0.2 | P 0.2 | TW 0.1 | ||
| 7343H | 7.3 | 4.3 | 4.0 | 1.3 | 2.4 | ||
| Case Size & Reel Quantity | |||||||
| Case Size | W 0.3 | Qtfy/rell (178mm) | |||||
| P | 8.4 | 2500 | |||||
| A, B | 8.4 | 2000 | |||||
| C, D | 12.4 | 500 | |||||
| E | 12.4 | 400 | |||||
| Reel Dimensions (mm) | |||||||
| Case Code | D 0.1 | D0 Min | T 0.03 | K 0.2 | P 0.1 | P1 0.1 | P2 0.1 |
| A | 178 | 1.5 | 0.2 | 3.5 | 4 | 2 | 4 |
| B | 178 | 1.5 | 0.3 | 3.5 | 4 | 2 | 4 |
| C | 178 | 1.5 | 0.3 | 3.8 | 6.4 | 3.0 | 4 |
| D | 178 | 1.5 | 0.3 | 6.4 | 8 | 2 | 4 |
| E | 178 | 1.5 | 0.3 | 7.7 | 8 | 2 | 4 |
| Carrier Tape Dimensions (mm) | |||||||
| Case Code | W 0.3 | F 0.1 | E 0.1 | P 0.1 | |||
| A | 8 | 3.5 | 1.75 | 4 | |||
| B | 8 | 3.5 | 1.75 | 4 | |||
| C | 12 | 5.5 | 1.75 | 8 | |||
| D | 12 | 5.5 | 1.75 | 8 | |||
| Measurement Conditions | Details | ||||||
| Capacitance, Dissipation Factor | Measurement Voltage: U- = 2.2V 1.0V or U- = 1.0V 0.5 V (RMS); Test Frequency: 120Hz | ||||||
| Equivalent Series Resistance (ESR) | Measurement Frequency: (1205) KHz; U- = 2.2V 1.0V or U- = 1.0V 0.5 V (RMS) | ||||||
R or 1V at 25; 5% U
R or 0.5V at 85). Avoid testing with multimeters without considering polarity. Scrap capacitors subjected to improper reverse voltage. Use within permissible ripple voltage limits; the sum of DC bias and AC peak voltage must not exceed the rated voltage. The sum of AC negative peak and DC bias must not exceed the allowed reverse voltage. Ripple current causes power loss and internal heating, increasing failure probability. Limit ripple current and power loss. Operate within the specified temperature range. Derate voltage for operation above +85. Consider temperature characteristics when operating temperature varies significantly. For safety-critical applications, design protection circuits, protective devices, and systems to ensure safety, and consider redundant circuits to prevent single-point failures. Electrical characteristics change significantly around 10KHz; confirm circuit characteristics for high-frequency applications.