Contact Now
Voltage Rating : 30V
Tolerance : ±20%
Power(Watts) : 250mW
Resistance : 10kΩ
Description : ±20% 250mW 10kΩ Through Hole Trimmer Potentiometers RoHS
Mfr. Part # : JER805HM-103
Model Number : JER805HM-103
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
The JER805HM series Ceramic Trimmer Potentiometer offers high stability, a compact size, and high precision, making it suitable for various electronic applications. With a rated power of 0.5W and a wide resistance range, these potentiometers feature a metal glaze element and a linear (B) resistance change characteristic. They are designed for reliable performance across a broad operating temperature range and exhibit excellent resistance to environmental factors and mechanical stress.
Product Attributes
  • Brand: JER
  • Series: JER805HM
  • Type: Ceramic Trimmer Potentiometer
  • Adjustment Type: Micro-adjustment
  • Mounting Style: Horizontal
  • Element Material: Metal Glaze
  • Resistance Change Characteristic: Linear (B)
  • Standard Packaging: 200 pcs/bag
  • Certifications: Meets JIS standard (B)
Technical Specifications
Parameter Specification
Model Series JER805HM
Rated Power 0.5W
Resistance Range 300 - 2M
Resistance Tolerance 20%
Max. Operating Voltage 30VAC
Rotational Noise 100mV
Zero Position Resistance (R1K) r01, r03 10
Zero Position Resistance (R>1K) r01, r03 < 1%R
Total Mechanical Travel 270 10
Effective Travel 240 10
Rotational Torque 3mNm ~ 30mNm
Stop Strength 50mNm
Operating Temperature Range -30 to +85
Rotational Life (No Load) Resistance change within 10% after 502 cycles
Temperature Characteristic (No Load) Resistance change within 3% after 5 hours at 703
Temperature Cycling (No Load) Resistance change within 3% after 5 cycles
Long-term Heat Resistance (No Load) Resistance change within 5% after 50010 hours at 703
Damp Heat Resistance (No Load) Resistance change within 5% after 50010 hours at 402, 90-95% RH