Leadless quartz crystal unit SJK 6CS06000F20UCG designed for automatic mounting and reflow soldering
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±20ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Load Capacitance : 20pF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Frequency : 6MHz
Description : Crystal 6MHz ±20ppm 20pF HC-49S-SMD
Mfr. Part # : 6CS06000F20UCG
Model Number : 6CS06000F20UCG
Package : HC-49S-SMD
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: SJK ()
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Packaging: 1K/ (1000 units per reel)
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
Technical Specifications
ParameterValueUnitNotes
Product Name49S
Model49SMD 6CS06000F20UCG
Center Frequency6.000000MHz
Vibration ModeAT/Fundamental
Frequency Tolerance20ppm max (at 25C)
Load Capacitance (CL)20.0PF
Frequency Stability Over Operating Temperature30ppm max
Operating Temperature Range-40 to +85C
Storage Temperature Range-40 to +125C
Shunt Capacitance (C0)3.0PF Max
Driver Level (Typical)100W
Equivalent Series Resistance (ESR)80 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year