Precision quartz crystal unit SJK 7E16000E12UCG surface mount ceramic package 2.5 by 2.0 millimeters
Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±10ppm
Frequency Stability : ±30ppm
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Load Capacitance : 12pF
Frequency : 16MHz
Description : Crystal 16MHz ±10ppm 12pF SMD2520-4P
Mfr. Part # : 7E16000E12UCG
Model Number : 7E16000E12UCG
Package : SMD2520-4P
Contact Now
Product Overview
The QUARTZ CRYSTAL UNIT SERIES 7E is a seam-sealed ceramic surface mount package measuring 2.5*2.0mm. It is designed for applications requiring precise frequency control.
Product Attributes
  • Brand: SJK
  • Origin: Shenzhen, China
  • Certifications: RoHS, REACH, HF
  • Package Type: 2.5*2.0mm Surface Mount Ceramic
  • Sealing: Seam Sealed
  • Moisture Sensitivity Level: Level 1
  • Minimum Packaging: 3000pcs/reel
Technical Specifications
ParameterValueUnitCondition
Product Name
ModelSMD2520
Part Number (P N/ SJK)7E16000E12UCG
Output Frequency16.000000MHzCenter Frequency
ModeAT/Fundamental
Frequency Tolerance10ppm maxat 25C
Load Capacitance (CL)12.0PF
Frequency Stability Over Operating Temperature30ppm max
Operating Temperature Range-40 to +85C
Storage Temperature Range-40 to +125C
Shunt Capacitance (C0)3.0PF Max
Driver Level (Typical)10W
Equivalent Series Resistance (ESR)80 Max
Aging @25C (1st year Max)3ppm/year
Testing Condition - Ambient Temperature255Standard atmospheric conditions
Testing Condition - Relative Humidity40~70%Standard atmospheric conditions
Reliability Test - Drop55cm3 times onto wood board
Reliability Test - Vibration10~55Hz, 1.5mm amplitude, 2 hours per axis (X,Y,Z)
Reliability Test - Thermal Shock-403 (30min) to 852 (30min), 25 cycles3 min transition time
Reliability Test - Hermeticity50.5Kg/cm2 He pressure, 120 min110-9 Pa.m3/s leak rate
Reliability Test - Resistance to Soldering Heat26010C, 155 sec
Reliability Test - Tinning Test26010C, 31 sec>90% coverage
Reliability Test - High Temp. & Humidity602C, 90%~95% RH, 240 hoursFreq. 5ppm, R 15%, no rust
Reliability Test - High Temp. Test852C, 240 hoursFreq. 5ppm, R 15%
Reliability Test - Low Temp. Test-402C, 240 hoursFreq. 5ppm, R 15%
Reliability Test - Life Test5V, 25, 1000 hoursFreq. 5ppm, R 15%