MEMS Based CMOS Oscillator MICROCHIP DSC1001CE5-012.2880T Featuring Consumption and High Reliability
Contact Now
Current - Supply : 6.3mA
Output Type : CMOS
Voltage - Supply : 1.8V~3.3V
Frequency Stability : ±10ppm
Description : CMOS 1.8V~3.3V SMD3225-4P Oscillators RoHS
Mfr. Part # : DSC1001CE5-012.2880T
Model Number : DSC1001CE5-012.2880T
Package : SMD3225-4P
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Microchip Technology Inc.
  • Material: Silicon MEMS
  • Certifications: Pb Free, RoHS, Reach SVHC Compliant, AEC-Q100 Reliability Qualified
Technical Specifications
ParameterSymbolMinTypMaxUnitsConditions
General Specifications
Frequency RangeF01150MHzSingle Frequency
AgingΔf±5ppm1 year @ +25°C
Operating VoltageVDD1.73.6V
Operating Temperature RangeTA-40+105°CExternal Industrial
Operating Temperature RangeTA-40+85°CIndustrial (Ordering Option L)
Operating Temperature RangeTA-20+70°CCommercial (Ordering Option E)
Standby CurrentIDD15µAMax., T = +25°C
Operating Current (1 MHz)IDD6.06.3mAVDD=1.8V, CL=0pF, RL=∞, T=+25°C
Output Startup TimetSU1.01.3msT = +25°C
Output Disable TimetDA20100ns
Output Duty CycleSYM4555%
Input Logic Level HighVIH0.75 x VDDV
Input Logic Level LowVIL0.25 x VDDVVDD = 1.8V
Output Characteristics (VDD = 1.8V, TA = +25°C unless otherwise specified)
Output Logic Level High (DSC1001, CL=15pF)VOH0.8 x VDDV-4 mA
Output Logic Level Low (DSC1001, CL=15pF)VOL0.2 x VDDV4 mA
Output Transition Rise Time (DSC1001, CL=15pF)tR1.43.0ns20% to 80%
Output Transition Fall Time (DSC1001, CL=15pF)tF1.03.0ns20% to 80%
Max. Cycle-to-Cycle JitterJCC60psf = 100 MHz
Period Jitter RMSJP1015psf = 100 MHz
Package Dimensions
Footprint 12.5x2.0mmx 0.85 mm
Footprint 23.2x2.5mmx 0.85 mm
Footprint 35.0x3.2mmx 0.85 mm
Footprint 47.0x5.0mmx 0.85 mm