3.3 Volt ECL Programmable Delay Device onsemi MC100EP195BMNG with 10 Nanosecond Variable Delay Range
Contact Now
Voltage - Supply : 3V~3.6V
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Available Total Delays : 2.5ns~13ns
Description : 3V~3.6V 2.5ns~13ns QFN-32(5x5) Delay Lines RoHS
Mfr. Part # : MC100EP195BMNG
Model Number : MC100EP195BMNG
Package : QFN-32(5x5)
Contact Now
Product Overview
The MC100EP195B is a 3.3 V ECL Programmable Delay Chip (PDC) designed for clock deskewing and timing adjustment. It offers variable delay for differential NECL/PECL input transitions with a digitally selectable resolution of approximately 10 ps and a net range of up to 10.2 ns. The delay is controlled by 10 data select inputs (D[9:0]) and the LEN pin for transparent load or lock/hold modes. The device accepts LVPECL, LVDS, LVCMOS, or LVTTL level signals and features a fixed minimum delay of 2.2 ns. An additional D10 pin facilitates cascading multiple PDCs for extended programmable range. The MC100EP195B is available in LQFP-32 and QFN32 packages and is Pb-Free.
Product Attributes
  • Brand: Semiconductor Components Industries, LLC (onsemi)
  • Product Family: 100 Series
  • Certifications: PbFree Devices
Technical Specifications
Feature Specification Details
Model Number MC100EP195B
Supply Voltage 3.3 V PECL Mode: VCC = 3.0 V to 3.6 V, VEE = 0 V; NECL Mode: VCC = 0 V, VEE = -3.0 V to -3.6 V
Programmable Delay Range 0 ns to 10 ns
Total Delay Range 2.2 ns to 12.2 ns Includes fixed minimum delay
Delay Resolution 10 ps increments
Maximum Input Clock Frequency >1.2 GHz (Typical)
Input Signal Types LVPECL, LVDS, LVCMOS, LVTTL, NECL Differential and single-ended inputs supported
Control Inputs D[10:0], LEN, EN, SETMIN, SETMAX
Output Enable EN Pin Logic High forces Q to Logic Low
Cascading Capability Yes Using D10 pin and CASCADE/CASCADE outputs
VBB Output Yes ECL Reference Voltage Output
Package Types LQFP-32, QFN32
Operating Temperature Range -40C to +85C
ESD Protection >2 kV (HBM), >100 V (MM), >2 kV (CDM)
DC Characteristics (PECL) IEE 90-170 mA (Typ)
DC Characteristics (PECL) VOH 2155-2405 mV (Typ)
DC Characteristics (PECL) VOL 1305-1605 mV (Typ)
DC Characteristics (NECL) IEE 90-170 mA (Typ)
DC Characteristics (NECL) VOH -1145 to -895 mV (Typ)
DC Characteristics (NECL) VOL -1995 to -1695 mV (Typ)
AC Characteristics fmax 1.2 GHz (Min)