Contact Now
Normal temperature Frequency Tolerance : ±20ppm
Load Capacitance : 6pF
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Equivalent Series Resistance(ESR) : 70kΩ
Frequency : 32.768kHz
Description : Crystal 32.768kHz ±20ppm 6pF 70kΩ SMD3215-2P
Mfr. Part # : Q13FC13500049
Model Number : Q13FC13500049
Package : SMD3215-2P
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: SEIKO EPSON CORPORATION
  • Model: FC-135
  • Product No.: Q13FC1350004900
  • Specification No.: ECC2015-0056
  • Date: Aug. 1, 2015
  • Version: 20150424
  • Certifications: RoHS compliant (with lead exemption)
Technical Specifications
ItemSymbolMin.Typ.Max.UnitConditionsNotes
Storage temperature rangeT_stg-55+125CSuppose to be within CI STD at + 25 C 3 C.
Maximum level of driveGL0.5W
Operating temperature rangeT_use-40+85C
Level of driveDL0.010.10.5W
Vibration modeFundamental
Nominal Frequencyf_nom32.768kHzCL =6 pF Ta = + 25 3 C Level of drive : 0.1 W Not include aging
Frequency tolerancef_tol 20 10-6CL =6 pF Ta = + 25 3 C Level of drive : 0.1 W Not include aging
Motional resistanceR170kCI meter : Saunders 140B Level of drive : 0.5 W
Motional capacitanceC13.4fF
Shunt capacitanceC01.2pF
Parabolic coefficientB-0.04 10-6 /C2
Isolation resistanceIR500MDC 100 V 15, 60 seconds Between terminal # 1 and terminal # 2
Frequency Agingf_age 3 10-6/yearTa = + 25 C 3 C Level of drive : 0.1 W
Shock resistance100 g dummy(EPSON Standard), Natural drop from 1 500 mm height on to the concrete. 3 directions 10 times*3 f/f : 8 10-6
Vibration resistance10 Hz to 55 Hz amplitude 0.75 mm 55 Hz to 500 Hz acceleration 98 m/s2 10 Hz 500 Hz 10 Hz 15 min./cycle 6 h (2 hours , 3 directions)*3 f/f : 3 10-6
Soldering heat resistanceFor convention reflow soldering furnace (2 times) f/f : 5 10-6
High temperature storage+ 125 C 1 000 h*3 f/f : 10 10-6 *1
High temperature storage+ 85 C 1 000 h*3 f/f : 7 10-6 *1
Low temperature storage- 55 C 1 000 h*3 f/f : 10 10-6 *1
High temperature and humidity+ 85 C 85 %RH 1000 h*3 f/f : 10 10-6 *1
Temperature cycle- 55 C + 125 C 30 minutes at each temperature 100 cycles*3 f/f : 10 10-6 *1
Sealing1 10-8hPal / sFor He leak detector*3 Max.
Shear20 N press for 10 1 s. Ref. IEC 60068-2-21No peeling-off at a soldered part
Pull - off20 N press for 10 1 s. Ref. IEC 60068-2-21No peeling-off at a soldered part
Substrate bendingBend width reaches 3 mm and hold for 5 s 1 s 1 time Ref. IEC 60068-2-21No peeling-off at a soldered part